Najnowsze wiadomości

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 24 marca 2024 r.

1. Nasza parafia wzbogaciła się o relikwie bł. Rodziny Ulmów, które otrzymaliśmy z rąk Ks. Biskupa Stanisława Jamrozka oraz kanclerza kurii przemyskiej. Niech nowi błogosławieni męczennicy: Józef, Wiktoria oraz ich dzieci otoczą troską naszą parafię i nasze rodziny.

2. Wyrażamy serdeczne podziękowanie Ks. Januszowi Bieszczadowi, SCJ za przeprowadzenie w naszej parafii Rekolekcji Wielkopostnych.

3. Liturgią Niedzieli Palmowej rozpoczynamy uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Dołóżmy wszelkich starań, aby Wielki Tydzień zarówno w naszych rodzinach jak i w rodzinie parafialnej przybliżył nas do największych tajemnic naszej wiary. Niech łaski wysłużone dla nas na Krzyżu przez Zbawiciela wszystkich ludzi umocnią nas w dawaniu świadectwa Temu, który do końca nas umiłował. Poświęcenie palm na każdej mszy św. Uroczysta procesja z palmami będzie o godz. 11.00. Dzieci gromadzą się z palmami na placu przed kościołem o godz. 10.45, skąd nastąpi procesja do kościoła. Wzorem lat ubiegłych ogłaszamy konkurs na pięknie wykonaną palmę wielkanocną, który będzie rozstrzygnięty po mszy św. o godz. 11.00. Istnieje możliwość pozostawienia palmy w koszu z tyłu kościoła celem spalenia jej na popiół potrzebny w środę popielcową.

4. W dniu dzisiejszym dzieci ze scholi parafialnej rozprowadzają przed każdą mszą św. palmy wielkanocne.

5. KANCELARIA PARAFIALNA będzie czynna w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę od 16.00 do 17.00. Od Wielkiego Czwartku do Wtorku Wielkanocnego kancelaria będzie zamknięta.

6. Chorych, nieobjętych stałą opieką duszpasterską odwiedzimy w Wielki Wtorek, 26 marca od godz. 8.00. Należy ich zgłosić dzisiaj po mszach św. w zakrystii.

7. Z uwagi na Wielki Tydzień Uroczystość Zwiastowania Pańskiego została przeniesiona z 25 marca na poniedziałek, 8 kwietnia.

8. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. O godz. 10.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie Msza Krzyżma, w czasie której poświęca się oleje, a kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. O godz. 18.00 w naszej świątyni Msza Wieczerzy Pańskiej, po której przeniesiemy Pana Jezusa do „Ciemnicy”, gdzie będzie adorowany Najświętszy Sakrament do godz. 22.00.

9. Wielki Piątek – upamiętnia zbawczą Ofiarę Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Obowiązuje w tym dniu post ścisły (trzy posiłki) dla wszystkich w przedziale wieku od 18 do 60 lat i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dla wszystkich od 14 lat do końca życia. Liturgia ku czci Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, a po niej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie adoracja będzie trwała przez całą noc.

10. Wielka Sobota – w tym dniu post nie obowiązuje, choć tradycja polska zachęca, aby go zachować. Święcenie pokarmów od godz. 9.00 do 14.00 co pół godziny. W „Oratorium” przy ul. Telimeny 31 święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 10.00. W związku ze sprzątaniem kościoła, świątynia będzie zamknięta od 14.30 do 17.00. Miejscem na modlitwę i czuwanie będzie w tym czasie kaplica
Matki Bożej. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 obrzędem poświęcenia ognia i Paschału. Zostanie odśpiewane Orędzie Paschalne, czyli Exultet. Następnie rozpocznie się Uroczysta Liturgia Słowa, nastąpi poświęcenie wody chrzcielnej i odnowa przyrzeczeń chrzcielnych, wreszcie nastąpi Liturgia Eucharystyczna. Procesja Rezurekcyjna zakończy Wielkosobotnie Nabożeństwo. Nieszpory Chrzcielne w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 18.00. Szczegółowy program Liturgii Triduum Paschalnego znajduje się na plakatach oraz na internetowej stronie parafii.

11. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne: Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 16.15 oraz w Wielki Piątek o godz. 20.00, a także na Drogę Krzyżową dla dzieci w Wielki Piątek o godz. 10.00, na którą przyniosą skarbonki z jałmużną wielkopostną i dla dorosłych o godz. 22.00. Uczestnicząc w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

12. W Wielki Wtorek, 26 marca o godz. 19.30 w naszym Sanktuarium odbędzie się koncert z cyklu „Muzyka Mistrzów w Sanktuarium Najświętszej Rodziny”. Zostanie wykonane m.in. „ADAGIO” Samuela Barbera, „STABAT MATER” Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz niektóre utwory Jana Sebastiana Bacha. Usłyszymy wybitnych artystów scen krakowskich, Chór „Familia”, Chór Absolwentów I LO w Krakowie „Kanon” oraz Krakowski Zespół Kameralny. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej parafii. Wstęp wolny.

13. Przy stoliku z tyłu kościoła możemy nabyć baranki wielkanocne Caritas. Ofiara z ich sprzedaży przeznaczona jest na pomoc dla biednych. Mamy jeszcze możliwość ofiarowania artykułów żywnościowych jako daru dla ubogich, które można złożyć do specjalnego kosza obok skarbony na jałmużnę wielkopostną. Można to uczynić do Wielkiego Piątku. Z darów tych będą przygotowane paczki na święta dla potrzebujących. Zespół charytatywny będzie je wydawał w Domu Parafialnym w Wielką Sobotę od godz. 15.00 do 16.30.

14. Siostra Sylwia wraz z wychowankami świetlicy „Oratorium” zaprasza na kiermasz babek wielkanocnych w Wielki Czwartek przed Liturgią Wieczerzy Paschalnej i po jej zakończeniu.

15. W Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów Służba Liturgiczna zaprasza na kiermasz wielkanocny, z którego dochód będzie przeznaczony na potrzeby Służby Ołtarza.

16. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W punkcie ochrony możemy dzisiaj nabyć kwietniowy numer miesięcznika dla dzieci „Staś” oraz tygodniki katolickie.

17. Znaleziono klucze, które ktoś mógł zgubić przy kościele lub wewnątrz świątyni. Klucze są do odbioru w zakrystii.

18. Pamiętajmy, że w przyszłą niedzielę, 31 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.