Najnowsze wiadomości

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 2 kwietnia 2023 r.

1. Wyrażamy serdeczne podziękowanie Ks. Zygmuntowi Żaczkowi, SCJ za przeprowadzenie w naszej parafii Rekolekcji Wielkopostnych.

2. Liturgią Niedzieli Palmowej rozpoczynamy uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Dołóżmy wszelkich starań, aby Wielki Tydzień zarówno w naszych rodzinach jak i w rodzinie parafialnej przybliżył nas do największych tajemnic naszej wiary. Niech łaski wysłużone dla nas na Krzyżu przez Zbawiciela wszystkich ludzi umocnią nas w dawaniu świadectwa Temu, który do końca nas umiłował. Poświęcenie palm na każdej Mszy św. Uroczysta procesja z palmami będzie o godz. 11.00. Dzieci gromadzą się z palmami na placu przed kościołem o godz. 10.45, skąd nastąpi procesja do kościoła. Wzorem lat ubiegłych ogłaszamy konkurs na pięknie wykonaną palmę wielkanocną, który będzie rozstrzygnięty po Mszy św. o godz. 11.00. Istnieje możliwość pozostawienia palmy w koszu z tyłu kościoła celem spalenia jej na popiół potrzebny w środę popielcową.

3. W dniu dzisiejszym dzieci ze scholi parafialnej rozprowadzają przed każdą Mszą św. palmy wielkanocne.

4. Sakrament pokuty i pojednania w Wielkim Tygodniu:
Wielki Poniedziałek: 6.30 – 7.30; 17.00 – 18.15;
Wielki Wtorek: 6.30 – 7.30; 17.00 – 18.15;
Wielka Środa: 6.30 – 7.30; 17.00 – 18.15;
WIELKI CZWARTEK: 6.30 – 7.30;
WIELKI PIĄTEK: 6.30 – 7.30;
WIELKA SOBOTA: 6.30 – 7.30.
PODCZAS LITURGII TRIDUUM PASCHALNEGO NIE MA SPOWIEDZI!

5. KANCELARIA PARAFIALNA będzie czynna w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę od 16.00 do 17.00. Od Wielkiego Czwartku do Wtorku Wielkanocnego kancelaria będzie zamknięta.

6. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. O godz. 10.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Msza Krzyżma, w czasie której poświęca się oleje, a kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. O godz. 18.00 w naszej świątyni Msza Wieczerzy Pańskiej, po której przeniesiemy Pana Jezusa do „Ciemnicy”, gdzie będzie adorowany Najświętszy Sakrament do godz. 22.00.

7. Wielki Piątek – upamiętnia zbawczą Ofiarę Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Obowiązuje w tym dniu post ścisły (trzy posiłki) dla wszystkich w przedziale wieku od 18 do 60 lat i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dla wszystkich od 14 lat do końca życia. Liturgia ku czci Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, a po niej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie adoracja będzie trwała przez całą noc.

8. Wielka Sobota – w tym dniu post nie obowiązuje, choć tradycja polska zachęca, aby go zachować. Święcenie pokarmów od godz. 9.00 do 14.00 co pół godziny. W „Oratorium” przy ul. Telimeny 31 święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 10.00. W związku ze sprzątaniem kościoła, świątynia będzie zamknięta od 14.30 do 17.00. Miejscem na modlitwę i czuwanie będzie w tym czasie kaplica Matki Bożej. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 obrzędem poświęcenia ognia i Paschału. Zostanie odśpiewane Orędzie Paschalne, czyli Exultet. Następnie rozpocznie się Uroczysta Liturgia Słowa, nastąpi poświęcenie wody chrzcielnej i odnowa przyrzeczeń chrzcielnych, wreszcie nastąpi Liturgia Eucharystyczna. Procesja Rezurekcyjna zakończy Wielkosobotnie Nabożeństwo. Nieszpory Chrzcielne w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 18.00. Szczegółowy program Liturgii Triduum Paschalnego znajduje się na plakatach oraz na internetowej stronie parafii.

9. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne: Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 16.15 oraz w Wielki Piątek o godz. 20.00, a także na Drogę Krzyżową dla dzieci w Wielki Piątek o godz. 10.00, na którą przyniosą skarbonki z jałmużną wielkopostną i dla dorosłych o godz. 22.00. Uczestnicząc w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

10. Zachęcamy nadal do objęcia ważnych i trudnych spraw modlitwą i postem o chlebie i wodzie. W ostatnim tygodniu tegorocznego Wielkiego Postu będziemy modlić się o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii. Chętnych prosimy o wybór jednego dnia oraz napisanie na kartce swojego imienia i wrzucenie do urny na stoliku z tyłu kościoła.

11. W Wielki Wtorek, 4 kwietnia o godz. 19.30 w naszym Sanktuarium odbędzie się koncert z cyklu „Muzyka Mistrzów w Sanktuarium Najświętszej Rodziny”. Zostanie wykonane „ADAGIO” Tomaso Albinoniego i „REQUIEM” Gabriela Fauré. Szczegóły na plakatach oraz na stronie internetowej parafii. Wstęp wolny. Po koncercie ofiarą do puszek będzie można wesprzeć remont schodów wejściowych do naszej świątyni.

12. Przy stoliku z tyłu kościoła możemy nabyć baranki wielkanocne Caritas. Ofiara z ich sprzedaży przeznaczona jest na pomoc dla biednych. Mamy jeszcze możliwość ofiarowania artykułów żywnościowych jako daru dla ubogich, które można złożyć do specjalnego kosza obok skarbony na jałmużnę wielkopostną. Można to uczynić do Wielkiego Piątku. Z darów tych będą przygotowane paczki na święta dla potrzebujących. Zespół charytatywny będzie je wydawał w Domu Parafialnym w Wielką Sobotę od godz. 15.00 do 16.30.

13. W dniu dzisiejszym w godz. od 7.30 do 14.00 działający przy naszej parafii „Klub Aktywności” zaprasza na kiermasz prac osób niepełnosprawnych, wykonanych w ośrodku terapeutycznym prowadzonym przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”.

14. W Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów Służba Liturgiczna zaprasza na kiermasz wielkanocny, z którego dochód będzie przeznaczony na potrzeby Służby Ołtarza.

Z naszej wspólnoty odeszli do Pana:
+ Piotr Durda, l. 58, zam. ul. Aleksandry 9;
+ Zbigniew Ożóg, l. 70, zam. ul. Telimeny 23;
+ Bronisława Jasiewicz, l. 85, zam. ul. Telimeny 31;
+ Teresa Krzyżanowska, l. 79, zam. ul. Mała Góra 8b.

Dobry Jezu, a nasz Panie…