Najnowsze wiadomości

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 10 kwietnia 2022 r.

1. Dziękujemy Ks. Inf. Bronisławowi Fidelusowi za udzielenie sakramentu bierzmowania naszej młodzieży w ubiegły piątek. Prośmy Ducha Świętego, aby sam pokierował ich życiem i był dla nich najlepszym przewodnikiem. Dziękujemy Ks. Bogdanowi za przygotowanie do tego sakramentu i scholi młodzieżowej za uświetnienie uroczystości.

2. Liturgią Niedzieli Palmowej rozpoczynamy uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Dołóżmy wszelkich starań, aby Wielki Tydzień zarówno w naszych rodzinach jak i w rodzinie parafialnej przybliżył nas do największych tajemnic naszej wiary. Niech łaski wysłużone dla nas na Krzyżu przez Zbawiciela wszystkich ludzi umocnią nas w dawaniu świadectwa Temu, który do końca nas umiłował. Poświęcenie palm na każdej mszy św. Uroczysta procesja z palmami będzie o godz. 11.00. Dzieci gromadzą się z palmami na placu przed kościołem o godz. 10.45, skąd nastąpi procesja do kościoła. Wzorem lat ubiegłych ogłaszamy konkurs na pięknie wykonaną palmę wielkanocną, który będzie rozstrzygnięty po mszy św. o godz. 11.00. Istnieje możliwość pozostawienia palmy w koszu z tyłu kościoła celem spalenia jej na popiół potrzebny w środę popielcową.

3. Dzisiaj po mszy św. o godz. 17.00 zapraszamy na PARAFIALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ z pochodniami i świecami, która przejdzie południowym deptakiem naszego osiedla.

4. Sakrament pokuty i pojednania w Wielkim Tygodniu:
Wielki Poniedziałek: 6.30 – 7.30; 17.00 – 18.15;
Wielki Wtorek: 6.30 – 7.30; 17.00 – 18.15;
Wielka Środa: 6.30 – 7.30; 17.00 – 18.15;
WIELKI CZWARTEK: 6.30 – 7.45;
WIELKI PIĄTEK: 6.30 – 7.45;
WIELKA SOBOTA: 6.30 – 7.45; 9.00 – 14.30.
PODCZAS LITURGII TRIDUUM PASCHALNEGO NIE MA SPOWIEDZI!

5. KANCELARIA PARAFIALNA będzie czynna w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę od 16.00 do 17.00. Od Wielkiego Czwartku do Wtorku Wielkanocnego kancelaria będzie zamknięta.

6. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa.

 • O godz. 10.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach msza krzyżma, w czasie której poświęca się oleje, a kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia.
 • O godz. 18.00 w naszej świątyni Msza Wieczerzy Pańskiej, po której przeniesiemy Pana Jezusa do „Ciemnicy”, gdzie będzie adorowany Najświętszy Sakrament do godz. 22.00.

7. Wielki Piątek – upamiętnia zbawczą Ofiarę Jezusa Chrystusa na Krzyżu.

 • Obowiązuje w tym dniu post ścisły (trzy posiłki) dla wszystkich w przedziale wieku od 18 do 60 lat i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dla wszystkich od 14 lat do końca życia.
 • Liturgia ku czci Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, a po niej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie adoracja będzie trwała przez całą noc.

8. Wielka Sobota – w tym dniu post nie obowiązuje, choć tradycja polska zachęca, aby go zachować.

 • Święcenie pokarmów od godz. 10.00 do 15.00 co pół godziny.
 • W „Oratorium” przy ul. Telimeny 31 święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 10.00.
 • W związku ze sprzątaniem kościoła, świątynia będzie zamknięta od 15.30 do 17.00.
 • Miejscem na modlitwę i czuwanie będzie w tym czasie kaplica Matki Bożej.
 • Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 obrzędem poświęcenia ognia i Paschału. Zostanie odśpiewane Orędzie Paschalne, czyli Exultet. Następnie rozpocznie się Uroczysta Liturgia Słowa, nastąpi poświęcenie wody chrzcielnej i odnowa przyrzeczeń chrzcielnych, wreszcie nastąpi Liturgia Eucharystyczna. Procesja Rezurekcyjna zakończy Wielkosobotnie Nabożeństwo.
 • Nieszpory Chrzcielne w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 18.00.
 • Szczegółowy program Liturgii Triduum Paschalnego znajduje się na plakatach oraz na internetowej stronie parafii.

9. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne: Gorzkie Żale dzisiaj o godz. 16.15 oraz w Wielki Piątek o godz. 20.00, a także na Drogę Krzyżową dla dzieci w Wielki Piątek o godz. 10.00, na którą przyniosą skarbonki z jałmużną wielkopostną i dla dorosłych o godz. 22.00. Uczestnicząc w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

10. Zachęcamy nadal do objęcia ważnych i trudnych spraw modlitwą i postem o chlebie i wodzie. W ostatnim tygodniu tegorocznego Wielkiego Postu będziemy modlić się o powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii oraz o pokój w Ukrainie. Chętnych prosimy o wybór jednego dnia i zapisanie swojego imienia i wieku na liście przy stoliku.

11. W Wielki Wtorek, 12 kwietnia o godz. 19.30 w naszym Sanktuarium zostanie wykonane „REQUIEM” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Usłyszymy wybitnych artystów scen krakowskich, Chór Absolwentów I LO w Krakowie „Kanon”, Chór Cracow Singers oraz Krakowską Orkiestrę Radiową. Szczegóły na plakatach i stronie internetowej parafii. Wstęp wolny.

12. Przy stoliku z tyłu kościoła możemy nabyć baranki wielkanocne Caritas. Ofiara z ich sprzedaży przeznaczona jest na pomoc dla biednych. Mamy jeszcze możliwość ofiarowania artykułów żywnościowych jako daru dla ubogich, które można złożyć do specjalnego kosza obok skarbony na jałmużnę wielkopostną. Można to uczynić do Wielkiego Piątku. Z darów tych będą przygotowane paczki na święta dla potrzebujących. Zespół charytatywny będzie je wydawał w Domu Parafialnym w Wielką Sobotę od godz. 15.00 do 16.30.

13. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy pamiętali o inwestycyjnym charakterze składki w I niedzielę miesiąca kwietnia. Wyniosła ona 13.839 zł, z czego 6.280 zł to ofiary w kopertach. Dziękujemy również za przelewy na konto parafialne, na które w lutym wpłynęła kwota 4.685 zł.

14. Dzisiaj w godz. od 7.30 do 14.00 działający przy naszej parafii „Klub Aktywności” zaprasza na kiermasz prac osób niepełnosprawnych, wykonanych w ośrodkach terapeutycznych prowadzonych przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół „Ognisko”.

15. W Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów Służba Liturgiczna zaprasza na kiermasz wielkanocny, z którego dochód będzie przeznaczony na potrzeby Służby Ołtarza.

 

 

Z naszej wspólnoty odeszli do Pana:
+ Stefan Wilk, l. 87, zam. ul. Barbary 14;
+ Teresa Pietras, l. 74, zam. ul. Aleksandry 21.

Dobry Jezu, a nasz Panie…