Najnowsze wiadomości

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22 marca 2020 r.

 1. W związku z zagrożeniem epidemicznym w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych, w kościołach obowiązują następujące zasady:
  w świątyni podczas nabożeństw i Mszy św. jednorazowo może przebywać nie więcej niż 50 osób;
  przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Św. na rękę, do czego w obecnej sytuacji zachęcamy, w tym celu należy wyciągnąć przed siebie dwie dłonie ułożone jedna na drugiej i spożyć Ciało Pańskie przed kapłanem, osoby przyjmujące Komunię Św. na rękę powinny podchodzić jako pierwsze, a dopiero po nich ci, którzy chcą przyjąć Eucharystię do ust;
  ● znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk;
  ● cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego;
  ● należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie;
  ● rezygnujemy z korzystania z kropielnic z wodą święconą;
  ● w kolejkach do spowiedzi, w czasie i po liturgii należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 1,5 m. W miarę zbliżenia się świąt będzie częstsza okazja do spowiedzi. Umożliwimy też spowiedź poza konfesjonałem;
  ● spotkania wspólnot parafialnych zostają odwołane.
 2. Metropolita Krakowski ogłosił dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach św. Osoby, które z niej korzystają, proszone są o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu, których listę można zobaczyć na stronie internetowej parafii.
 3. Kapłani w dalszym ciągu w koniecznych przypadkach będą służyć osobom chorym i potrzebującym, z zachowaniem przepisów stanu zagrożenia epidemicznego.
 4. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach oraz o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii.
 5. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.00; Droga Krzyżowa w piątki: dla dzieci o 16.30, dla dorosłych o 18.30 i dla młodzieży o 19.30. Ponieważ nie mogą one gromadzić większej ilości osób zachęcamy do odprawiania rodzinnych lub indywidualnych Dróg Krzyżowych z książeczki w domu lub przy pomocy katolickich mediów.
 6. Kancelaria Parafialna od przyszłego tygodnia będzie czynna od godz. 16.00 do 17.00, w soboty bez zmian.
 7. W czasie obecnego zagrożenia epidemicznego, gdy unikamy uczestniczenia masowego we Mszy św., zapraszamy do nawiedzenia naszej świątyni w tygodniu. Dobrą okazją jest wtorek, kiedy od godz. 20.00 do 21.00 mamy adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy.
 8. Zapraszamy do włączenia się w dzieło „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego”. Potrzebne formularze do zapisu można otrzymać przy stoliku z tyłu kościoła. Uroczyste przyrzeczenie „Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego” w naszym Sanktuarium odbędzie się w środę, 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego podczas Mszy św. wieczornej o godz. 18.00. Dzień ten jest także przeżywany jako Dzień Świętości Życia. W związku z trwającą obecnie sytuacją przyrzeczenie duchowej adopcji można złożyć także w domu stojąc przed Krzyżem lub obrazem z wizerunkiem Jezusa lub Maryi. Zgłoszenia duchowej adopcji możemy też przesyłać drogą mailową na adres: duchowaadopcja@op.pl lub poprzez sms na numer 784550904.
 9. Dzieci, które chciałyby dołączyć do grona już odmawiających codziennie dziesiątek Różańca św. prosimy o zapisy drogą elektroniczną na adres mailowy parafii. Mamy nadzieję, że powstanie w ten sposób koło różańcowe dzieci.
 10. Parafia organizuje wyjazd wakacyjny dla dzieci ze szkół podstawowych do Chłapowa nad morzem w dniach od 20 do 31 sierpnia. Więcej informacji u Ks. Bogdana, na plakatach oraz na stronie internetowej parafii. Zapisy z zaliczką 200 zł w każdy wtorek w Kancelarii Parafialnej w godz. od 16.00 do 17.00. Ilość miejsc ograniczona.
 11. Pamiętajmy, że w przyszłą niedzielę, 29 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.
 12. W kalendarzu liturgicznym nadchodzącego tygodnia:
 • środa: Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

 

 

Z naszej wspólnoty odeszli do Pana:
+ Tadeusz Burzyński, l. 71, zam. ul. Aleksandry 25;
+ Maria Jasińska, l. 80, zam. ul. Podłęska 17c;
+ Tadeusz Golik, l. 74, zam. ul. Heleny 10;
+ Andrzej Czulak, l. 81, zam. ul. Aleksandry 9.

Dobry Jezu, a nasz Panie…